Skip navigation
درباره دانشکده
اخبار
اعضای هیات علمی
دانشجویان دکتری
کارکنان
گروه‌های آموزشی
آزمایشگاه
کارگاه
نشریات علمی دانشکده
تابلو اعلانات
چارت آموزشی
دانشکده علوم زمین

رئیس دانشکده: پرویز امیدی
گروه زمين‌شناسی دانشگاه شاهرود در سال 1369 در مجتمع آموزش عالی شاهرود، با پذیرش دانشجو در دو دوره روزانه و شبانه در رشته کارشناسی زمین‌شناسی محض راه‌اندازی گردید. هم‌زمان با شروع فعالیت آموزشی گروه نسبت به تجهیز و تکمیل آزمایشگاه‌ها و جذب هیأت علمی اقدام شد. تاکنون بیش از 20 سال از فعالیت این گروه آموزشی می‌گذرد که در طی این مدت آزمایشگاه‌های مورد نیاز جهت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی راه‌اندازی و تجهیز شده‌اند. در سال 1382 هم‌زمان با تبدیل دانشگاه شاهرود به دانشگاه صنعتی شاهرود، گروه زمین‌شناسی به دانشکده علوم زمین ارتقاء یافت. در این سال اقدام به پذیرش دانشجو در گرایش زمین‌شناسی کاربردی شد. دوره کارشناسی ارشد پترولوژی در سال 1379، دوره کارشناسی ارشد زمین‌شناسی زیست محیطی در سال 1382، دوره کارشناسی ارشد آبشناسی در سال 1383، دوره کارشناسی ارشد تکتونیک در سال 1388، دوره کارشناسی ارشد زمین شناسی اقتصادی در سال 1390 و دوره کارشناسی ارشد ژئوشیمی در سال 1394 در این دانشکده دایر شده است. همچنین دوره های دکترای پترولوژِی و آبشناسی به ترتیب در سالهای 1388 و 1391 در این دانشکده تاسیس شده اند. دانشکده علوم زمین هم اکنون دارای 18 نفر عضو هیات علمی با تخصص های مختلف زمین شناسی است که از این تعداد یک نفر استاد، دو نفر دانشیار و بقیه استادیار می باشند. علاوه بر این سه کارمند غیر هیات علمی با درجه کارشناسی ارشد در این دانشکده مشغول فعالیت می باشند. دانشکده علوم زمین شامل سه گروه مصوب زمین شناسی کاربردی، گروه زمین شناسی زیست محیطی و آبشناسی و گروه پترولوژی و زمین شناسی اقتصادی می باشد.

تلفن تماس: 32396007-023
تلفن داخلی: 2299 - 2577
ایمیل:
آب شناسی و زمین شناسی زیست محیطی
افشین قشلاقی
رتبه علمی: استادیار
رحیم باقری
رتبه علمی: استادیار
غلامحسین کرمی
رتبه علمی: دانشیار
هادی جعفری مدیر گروه
رتبه علمی: استادیار
گیتی فرقانی تهرانی
رتبه علمی: استادیار
زمین شناسی کاربردی
رمضان رمضانی اومالی
رتبه علمی: دانشیار
عزیز الله طاهری
رتبه علمی: استاد
علی اکبر مومنی
رتبه علمی: استادیار
معصومه کردی
رتبه علمی: استادیار
مهدی جعفرزاده
رتبه علمی: استادیار
پرویز امیدی رئیس دانشکده
رتبه علمی: استادیار
پترولوژی و زمین شناسی اقتصادی
حبیب الله قاسمی
رتبه علمی: استاد تمام
فرج الله فردوست
رتبه علمی: استادیار
فردین موسیوند
رتبه علمی: استادیار
محمود صادقیان
رتبه علمی: استادیار
مریم شیبی
رتبه علمی: استاديار
مسعود علی پور اصل
رتبه علمی: استادیار
مهدی رضایی کهخائی
رتبه علمی: استادیار
دانشجویان دکتری علوم زمین
. طيبه خاكسار  
. سكينه شكاري  
. عبدالله شمسي  
. سارا گردیده  
آب شناسی و زمین شناسی زیست محیطی
عنوان توضیحات مقطع
آبشناسی کارشناسی ارشد
آبشناسی دکترای تخصصی
زمین شناسی زیست محیطی کارشناسی ارشد
زمین شناسی کاربردی
عنوان توضیحات مقطع
زمین شناسی کارشناسی
تکتونیک کارشناسی ارشد
پترولوژی و زمین شناسی اقتصادی
عنوان توضیحات مقطع
پترولوژی کارشناسی ارشد
پترولوژی دکترای تخصصی
زمین شناسی اقتصادی کارشناسی ارشد
آزمایشگاه اپتیک
این آزمایشگاه مجهز به 18 عدد میکروسکوپ پلاریزان از نوع عبوری انعکاسی است که با استفاده از آنها مقاطع مختلف، اعم از مقاطع نازک ، صیقلی و نازک صیقلی که از کانیها، سنگها، کانه ها و فسیلها تهیه شده است مورد مطالعه و شناسایی قرار می گیرد . همچنین این آزمایشگاه مجهز به سیستم عکسبرداری از مقاطع مختلف می باشد که در زمینه آموزشی و پژوهشی مورد استفاده قرار می گیرد.
آزمایشگاه فتوژئولوژی
این آزمایشگاه مجهز به 13 عدد استریوسکوپ میباشد .در این آزمایشگاه با استفاده از عکس های هوایی و استریوسکوپ ، نقشه های زمین شناسی تهیه می گردد .همچنین نقشه های زمین شناسی با مقیاسهای 100000/1 و250000/1 و نقشه های توپوگرافی مناطق مختلف ایران نیز در این آزمایشگاه موجود می باشد .از امکانات این آزمایشگاه در زمینه های آموزشی ، پژوهشی استفاده می شود .
آزمایشگاه سنگ شناسی و کانی شناسی
در این آزمایشگاه تعداد فراوانی نمونه دستی، از کانیهای سیلیکاته و غیر سیلیکاته و سنگهای مختلف آذرین ، رسوبی و دگرگونی موجود می باشد. دانشجویان در این آزمایشگاه با روشهای مختلف شناسایی کانیها و سنگها آشناشده و به مطالعه آنها می پردازند.
آزمایشگاه فسیل شناسی
این آزمایشگاه مجهز به تعداد 13 دستگاه میکروسکوپ فسیل شناسی و نمونه های متنوعی از فسیل های جانوری و گیاهی از مناطق مختلف ایران می باشد.
آزمایشگاه سنجش از دور
این آزمایشگاه مجهز به داده هاي رقومي استان سمنان و استانهاي مجاور ،اسكنر ، پرينتر، 5 عدد كامپيوتر همراه با نرم افزار هاي تخصصي سنجش از دور و يك دستگاه پلاتر می باشد. در این آزمایشگاه نرم افزار های مختلف سنجش از راه دور و پردازش تصویر به دانشجویان آموزش داده می شود.
آزمایشگاه زیست محیطی و آبشناسی
این آزمایشگاه مجهز به دستگاهPH متر ، EC متر ، وسايل اندازه گيري نفوذ صحرايي، مولينه ، مواد شيميايي و وسايل آزمايشگاهي اندازه گيري كيفيت آب، آون، سانتریوفوژ، فلیم فتومتر، دستگاه حمام آب، ،شيكر ترازوي ديجيتالي میباشد.
آزمایشگاه رسوب شناسی
این آزمایشگاه مجهز به انواع الك،شيكر، دستگاه سانتريفوژ، گرمخانه ، ترازوي ديجيتالي ، كلسيمتر، مواد شيميايي و ظروف آزمايشگاهي است که در زمینه آموزشی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار میگیرد.
ژئومغناطیس
مجهز به دستگاه حساسیت سنج مغناطیسی مدل MFK1-FA و دستگاه پردازش داده هاست.
آزمایشگاه زمین شناسی اقتصادی و میانبارهای سیال
آزمايشگاه تحقيقاتي زمين شناسي اقتصادي و ميانبارهاي سيال مجهز به يك دستگاه پيشرفته ميانبارهاي سيال (fluid inclusions) مدل MDSG600 ساخت كارخانه Linkam انگلستان مي باشد. علاوه بر اين نمونه هاي سنگي تيپ كانسارهاي مختلف از بسياري از معادن داخلي و خارجي جهت آموزش دانشجويان در اين آزمايشگاه گردآوري شده است.
کارگاه تهیه مقطع
در این گارگاه دستگاههای لازم جهت تهیه انواع مقاطع نازک و صیقلی موجود می باشد و مقاطع مختلف از تمام انواع سنگها و فسیلها قابل تهیه می باشد.
کارگاه نقشه برداری
دارای مجموعه كاملي از دستگاههاي پيشرفته نقشه بردارياست.
موزه زمین شناسی
موزه زمین شناسی دارای نمونه های جالبی از انواع سنگها، سنگواره ها، بلورها( به خصوص نمونه های مربوط به استان) که در نوع خود از بهترینهاست، می باشد. در این راستا سعی بر آن است با انجام عملیاتهای صحرایی متعدد به نقاط مختلف ایران، نمونه های مختلف سنگهای رسوبی، آذرین و دگرگونی، نمونه های مختلف بلورها، انواع سنگواره های گیاهی و جانوری، نمونه های سنگهای گرانبها و نیمه گرانبها، انواع مدلهای سیستم تبلور کانیها همراه با نمونه های اصلی آن جمع آوری گردد.
چارت آموزشی
تابلو اعلانات
عنوان توضیحات تاریخ فایل
فرم درخواست ماشین برای انجام عملیات صحرایی درخواست ماشین از نقلیه دانشکده برای انجام بازدید صحرایی 1396/8/22 دانلود
ارسال پروپوزال به اعضای گروه فرم ارسال پروپوزال برای اعضای گروه جهت بررسی و اظهارنظر موضوع انتخاب شده پایان نامه 1393/7/27 دانلود
معرفی نامه به ارگانها جهت دریافت اطلاعات و همکاری فرم تکمیل و پرینت گرفته شده و جهت امضا به دفتر دانشکده تحویل گردد. مخاطب نامه در ابتدا مشخص گردد. مثلاٌ مدیرعامل محترم شرکت آب منطقه ای سمنان 1393/4/4 دانلود
فرم تسویه حساب داخلی دانشجویان زمین شناسی تسویه حساب داخلی دانشکده علوم زمین 1393/3/27 دانلود
فرم تایید صلاحیت دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد توسط استاد (اساتید) راهنما پایان نامه کارشناسی ارشد 1393/3/27 دانلود
فرم حذف تکدرس دانشکده علوم زمین 1393/3/27 دانلود
فرم تقاضای تدریس و مشخصات اساتید حق التدریس اساتید حق التدریس 1393/3/27 دانلود
فرم پیشنهاد استاد راهنما (ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد) ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد 1393/3/27 دانلود
مشخصات کلی، برنامه آموزشی و سرفصل دروس رشته کارشناسی زمین شناسی مصوب هفتصدو هفتادو دومین جلسه شورای برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورخ 1389/7/17 1393/3/27 دانلود
کارکنان
نام-نام خانوادگی پست سازمانی تلفن پست الکترونیک
. سید رضا میرباقری کارشناس ارشد رسوب شناسی و سنگ رسوبی مسئول آزمایشگاه میکروسکوپی، ماکروسکوپی، رسوب شناسی و فسیل شناسی 09126877545 srmirbagheri@yahoo.com
. سودابه سعیدی کارشناس ارشد پترولوژی مسئول آزمایشگاه فتوژئولوژی و کارگاه تهیه مقطع
. زهره فارسی کارشناس ارشد پترولوژی مسئول آموزش و دفتر دانشکده 02332396007
نشریات علمی دانشکده